مقالات

خانه مقالات
6 ماه پیش نویسنده : مدیر محتوا

مصالح ساختمانی به مواد اولیه گفته می شود که از آن ها در ساخت و تولید بناها و سازه های مختلف استفاده می شود. در ساخت یک بنا مصالح مختلفی به کار می روند که به صورت طبیعی یا مصنوعی و خام یا ترکیبی بوده و هر کدام دارای ویژگی های منحصر بفرد خود می باشند. آشنایی با این مصالح به منظور رسم نقشه های ساختمانی و عمرانی و همچنین اجرای آن ها ضروری است، از این رو افرادی که در حوزه ساخت و ساز فعالیت می کنند باید به خوبی با مواد و مصالح ساختمانی آشنا باشند تا بناای مقاوم و با دوام احداث نمایند . رایج ترین مصالحی که از گذشته تا امروز مورد استفاده قرار گرفته اند و همچنان جایگاه خود را در صنعت معماری و ساختمان سازی حفظ نموده اند چوب، سیمان، فلز، آجر و بتن می باشند. این مواد اولیه به دلیل مقاومت بسیار بالا و هزینه های بصرفه در پروژه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. در دنیای مدرن امروز مصالح ساختمانی نوین توسط صنعتگران تولید و به بازار عرضه می شوند که در مقایسه با مصالح قدیمی قابلیت ها و مزایای بی شماری دارند. هر یک از این مصالح با توجه به مقاومت و کارایی خود در قسمت های مختلف ساختمان به کار می روند. آنچه که در ادامه این مطلب از سایت با املاک | سامانه خرید و فروش املاک به بیان آن می پردازیم، معرفی انواع مصالح ساختمانی و کاربرد آنهاست. با ما همراه باشید .

انواع مصالح بر اساس جنس

اگر بخواهیم مصالح ساختمانی را بر اساس جنس دسته بندی کنیم می توانیم به دو دسته مصالح مرکب و مصالح ساده اشاره نمائیم.

  • مصالح ساده مصالح ساختمانی ساده به مصالح طبیعی یا مصنوعی گفته می شود که مواد تشکیل دهنده آن ها مشابه باشد. مصالحی نظیر شن، آجر، سیمان، بلوک و …. جزء مصالح ساده به شمار می آیند .
  • مصالح مرکب مصالح ساختمانی مرکب به مصالح طبیعی و یا مصنوعی گفته می شود که در تولید آن ها از چند مواد اولیه استفاده می گردد. انواع ملات، بتن، ایزوگام و … جزء مصالح مرکب هستند .

انواع مصالح ساختمانی بر اساس نحوه تولید

هر کدام از مصالح ساختمانی به شیوه ای متفاوت تولید و در اختیار مصرف کننده قرار می گیرند اما در کل می توان گفت مصالح یا به صورت پیش ساخته و یا به شکل درجا در صنعت ساختمان سازی تولید و استفاده می شوند .

  • مصالح ساختمانی پیش ساخته مصالح ساختمانی پیش ساخته به مصالحی گفته می شود که در کارخانه یا کارگاه های مختلف به صورت کامل تولید و سپس به محل اجرای پروژه منتقل و به همان صورت تولید شده استفاده می گردند. با استفاده از مصالح پیش ساخته هزینه های کلی پروژه و زمان اجرای آن کاهش می یابد . همچنین با کاهش میزان ضایعات ساخت و ساز، گامی موثر در جهت حفظ محیط زیست برداشته خواهد شد. هر چند ممکن است این مصالح ساختمانی در برابر اعمال تغییرات از انعطاف پذیری لازم برخوردار نباشند و مراحل اولیه طراحی و تولید آن ها زمان بر بوده، اما اهمیت و کارایی مصالح پیش ساخته در ساخت و ساز را نمی توان نادیده گرفت. دال بتنی پیش ساخته . پانل های گچی پیش ساخته ، دیوارهای بتنی پیش ساخته ، کاشی و سرامیک ، انواع بلوک ، آجر و … از جمله مصالحی هستند که در کارخانه تولید و سپس در اختیار سازندگان قرار می گیرند .
  • مصالح ساختمانی درجا مصالح ساختمانی درجا همانطور که از اسمش پیداست است به مصالحی گفته می شود که در محل اجرای پروژه های ساخت و ساز تولید و مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال می توان به انواع ملات ، قیرگونی درجا ، اسکلت ساختمان، بتن درجا ، چهارچوب درجا ، و … به عنوان مصالح درجا اشاره نمود .

جمع بندی مقاله

با توجه به فراوانی انواع مصالح ساختمانی تهیه لیست کامل و بروز از این مصالح و آشنایی با آن ها و انوع مصالح ساختمانی و همچنین کاربرد هر یک در صنعت ساخت و ساز کار آسانی نیست ، از این رو سایت با املاک | مشاور املاک آنلاین این لیست را تهیه و در اختیار کاربران عزیز قرار داده است ، می توانید لیست آخرین قیمت های مصالح ساختمانی را در این سایت مشاهده کنید .

املاکین

+200

سازندگان

+46

تامین کنندگان

+57

اعضا

+36

استادکاران

+92

طراحان

+89

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجموعه با_املاک می باشد.