مقالات

خانه مقالات
6 ماه پیش نویسنده : مدیر محتوا

برای همه ما پیش امده است که برای معامله ملکی به سراغ مشاورین املاک برویم ، بعد از در نظر گرفتن فاکتور های اصلی یک معامله ملکی ، پرسشی که برای طرفین قرارداد پیش می آید نحوه محاسبه کمیسیون املاک می باشد ، در بسیاری از مواقع ممکن است طرفین قرارداد اطلاعاتی راجب نحوه محاسبه کمیسیون مشاورین املاک نداشته باشند و بعضا با قیمت هایی عجیب و غریب و نجومی اعلام شده توسط مشاورین املاک مواجه می شوند . سایت با املاک قصد دارد در این مقاله به طور کامل و جامع روش های محاسبه حق کمیسیون املاک را مورد بررسی قرار دهد .

چگونگی و نحوه محاسبه کمیسیون املاک

حق کمیسیون املاک در واقع همان حق زحمتی است که در معامله خرید و فروش ملک از طریق خریدار و فروشنده به مشاور املاک پرداخت می شود. در گذشته پرداخت حق کمیسیون املاک امری کاملاً اختیاری بود اما از سال 1379 به بعد به امری اجباری تبدیل شد و برای محاسبه آن قوانین وضع شد. محاسبه حق کمیسیون از طریق فرمولی ساده انجام می گیرد و تا حدودی می توان گفت این فرمول برای تمامی معامله ها مورد استفاده قرار می گیرد و عدم رعایت قانون توسط بنگاه های املاک نوعی تخلف محسوب شده و مجازات خاص خود را دارد.

کمیسیون املاک چیست و چگونه محاسبه می شود؟

یکی از مواردی که باید در تمامی معامله های ملکی رعایت شود پرداخت حق الزحمه مشاورین املاک می باشد. با افزایش خرید و فروش ملک و رهن و اجاره و همچنین رونق بازار کمیسیون یا همان حق الزحمه مشاوران املاک از طریق قانون تصویب شده تحت نظر اعضای صنف یا اتحادیه با در نظر گرفتن عواملی خاص محاسبه می شود. یکی از عوامل مؤثر بر میزان کمیسیون املاک ارزش ملک مورد نظر می باشد که هر دو طرف معامله باید آن را پرداخت کنند. به نوعی دیگر می توان گفت که حق کمیسیون مشاورین املاک بخش مهمی از کل مبلغ در نظر گرفته شده برای خرید و فروش ملک و یا رهن واجاره می باشد ، میزان کمیسیون در نظر گرفته شده برای قرار دادهای اجاره یک ملک سهم مشاورین املاک یک چهارم مبلغ اجاره یک ماه می باشد و همچنین میزان کمیسیون در قرارداد های رهن یک ملک به ازاء هر یک میلیون تومان مبلغ سی هزار تومان به عنوان میزان اجاره ملک در نظر گرفته می شود و طبق گفته قبلی حق الزحمه مشاورین املاک محاسبه می شود .

نحوه محاسبه حق کمیسیون املاک

بر اساس قوانین تصویب شده در معامله هایی که ارزش ملک تا حدود پانصد میلیون ریال باشد و معامله مورد نظر در دفتر مشاور املاک انجام گرفته باشد باید معادل نیم درصد از ارزش ملک به عنوان کمیسیون املاک برای بنگاه های معاملاتی در نظر گرفته شده و طرفین موظف به پرداخت آن هستند. اگر ارزش ملک مورد معامله بیش از پانصد میلیون ریال باید مبلغی معادل 0.25% به مبلغ قبلی افزوده خواهد شد.

در صورتی که معامله مورد نظر رهن یا اجاره ملکی باشد بر اساس ارزش ملک حق کمیسیون محاسبه خواهد شد. بنگاه مشاور املاک در معاملات رهن و اجاره مبلغ معادل یک چهارم اجاره ماهانه را به عنوان حق کمیسیون از طرفین معامله دریافت می کند.

و در آخر در رابطه با معاملات رهن ملک بنگاه مشاور املاک می تواند به ازای یک میلیون مبلغ رهن 30 هزار تومان از طرفین معامله دریافت کند؛ و اگر معامله رهن و اجاره باشد حق کمیسیون با توجه به فرمول قبلی و معادل اجاره ماهانه محاسبه می شود.

آیا قانون مالیات مشمول حق کمیسیون نیز می شود؟

بر اساس قوانین تصویب شده تحت نظر اتحادیه صنف مشاوران املاک، به حق کمیسیون املاک معادل 8% مالیات تعلق می گیرد که هر دو طرف معامله باید آن را پرداخت کنند، اگر بنگاه املاک مبلغ بیش از مبلغ تعیین شده در قانون را از طرفین دریافت کنند تخلف محسوب شده و طرفین معامله می توانند شکایت خود را به کمیسیون رسیدگی به تخلفات مربوط به اتحادیه مشاوران املاک ارائه داده و شکایت خود را پیگیری کنند. بنگاه املاک موظف به صدور رسید در ازای دریافت حق کمیسیون برای طرفین معامله می باشد. همچنین مشاوران املاک باید مبلغ حق کمیسیون دریافتی خود را در قرارداد ثبت کنند.

مشکلات موجود در محاسبه حق کمیسیون املاک

یکی از مشکلات موجود در محاسبه حق کمیسیون املاک این است که مشاوران بنگاه اعلام می کنند که ارزش ملک از رقم معامله شده بیشتر است و به همین دلیل مبلغ بیشتری را از طرفین معامله درخواست می کند. اگر قصد انجام معامله ملکی دارید بهتر است از قوانین حق کمیسیون املاک آگاه باشید و بدانید که نیازی به پرداخت مبلغ بیش از مبلغ تعیین شده در قوانین تصویب شده نیستید و اگر مشاور املاک پول بیشتری را از شما درخواست کرد آگاه باشید که تخلف انجام داده است و شما می توانید شکایت خود را به اتحادیه صنف ارائه داده و از طریق قانون امور خود را پیگیری نمایید.

یکی دیگر از مشکلات در این مورد فرار از پرداخت حق کمیسیون املاک به روش های مختلف است. گاهی اوقات ممکن است طرفین معامله با یکدیگر آشنا باشند و تنها برای نوشتن قرارداد ناچار به رفتن به بنگاه باشند. فرقی نمی کند که طرفین معامله آشنایی داشته باشند یا مشاور املاک خانه واسطه بین آن ها باشد در هر صورت برای ثبت قرارداد و انجام معامله باید حق الزحمه مشاور املاک پرداخت شود. حق کمیسیون املاک حقی قانونی، عرفی و صنفی می باشد و طرفین قرارداد پس از امضای قرارداد موظف به پرداخت آن به صورت نقدی هستند.

تخلفات احتمالی در پرداخت حق کمیسیون

بر اساس قوانین تصویب شده توسط اتحادیه صنف مشاوران املاک و بنگاه های معامله ملکی باید نحوه محاسبه دقیق حق الزحمه خود را در دفاتر خود به ثبت برسانند تا مشتری به آگاهی کامل در رابطه با مبلغ حق الزحمه مشاور املاک رسیده و با خیال راحت نسبت به پرداخت آن اقدام کند. امروزه تعداد دفاتر املاک به طور پیوسته در حال افزایش است از این رو نظارت بر کار این دفاتر به امری تقریباً دشوار تبدیل شده است به همین دلیل امروزه شاهد تخلفات بسیار زیادی در زمینه محاسبه و پرداخت حق کمیسیون املاک هستیم.

اگر بنگاه املاک که معامله را انجام داده باشد مجوزهای لازم را نداشته باشد محکوم به پرداخت جزای نقدی و حبس خواهند شد. دو طرف قرارداد قبل از انجام هر اقدامی برای اجرای معامله باید از این موضوع مطمئن شوند که بنگاه املاک مورد نظر تمامی مجوزهای لازم را دارد. دریافت مبالغ اضافه به عنوان شیرینی و عیدی کارمندان از طرفین معامله نیز نوعی تخلف محسوب می شود. خریدار یا فروشنده بر اساس معامله و ارزش ملک مورد نظر نیازی به پرداخت هزینه های اضافه تر از هزینه حق کمیسیون املاک نخواهند داشت. بسیاری از مشاوران املاک از صدور قبض دریافت حق کمیسیون خودداری می کنند که این خود نوعی تخلف محسوب می شود.

اتحادیه مشاوران املاک موظف است تا تمامی فرم های مربوط به محاسبه حق الزحمه بنگاه را باید در اختیار مشاوران املاک قرار دهد و تمامی بنگاه های املاک باید این فرم را در مغازه خود نصب کنند. اتحادیه باید به طور منظم بنگاه ها را مورد بررسی قرار دهد تا از بروز تخلفات توسط بنگاه جلوگیری به عمل آید. مشاوران املاک باید مبلغ حق کمیسیون املاک دریافتی خود را در قرارداد ثبت کنند. امروزه در سراسر کشور برای رسیدگی آسان تر به تخلفات بنگاه های املاک سامانه تلفنی هوشمند 7334 راه اندازی شده است.

محاسبه کمیسیون املاک در صورت فسخ قرارداد

اگر معامله ملکی تحت یکی از شرایط قانونی و با رضایت طرفین فسخ شود و در صورتی که خود بنگاه عامل فسخ معامله نباشد می تواند حق کمیسیون املاک خود را دریافت نماید. تمامی معاملات انجام شده باید در دفاتر بنگاه ثبت شوند. ذکر برخی از شرایط مهم از جمله نام طرفین معامله مالی، نوع معامله، شرایط معامله، امضای طرفین و حق الزحمه ای که باید به بنگاه پرداخت شود در دفاتر بنگاه املاک ضروری است. اگر یکی از بنگاه های املاک بدون داشتن مجوزهای لازم شروع به اخاذی کند به پرداخت جزای نقدی و چندین ماه حبس محکوم می شود. همچنین اگر مشخص شود که اعمال انجام شده توسط دلال مخالف قوانین دلالی است تحت پیگرد قانونی قرار گرفته، پروانه او باطل می شود و برای مدت زمان مشخصی از شغل دلالی محروم خواهد شد.

کد رهگیری در معاملات ملکی چیست؟

بر اساس قانون تصویب شده توسط هیئت دولت و مبتنی بر بخشنامه اتحادیه صنف مشاوران املاک، تمام مشاوران املاک وظیفه دارند تا معاملات ملکی انجام شده در بنگاه خود را در سامانه هوشمند نقل و انتقال ملک ثبت کنند. این سامانه با هدف شفاف سازی مبادلات بازار مسکن راه اندازی شده است تا نهادهای مرجع و دولت قادر به کنترل و نظارت کافی بر معاملات ملکی باشند. کد رهگیری باید به صورت بارکد در بالای تمامی قراردادها ثبت شود. مشاوران املاک قادر هستند تا از طریق اتصال به سامانه، به قرادادهایی که در آن ها کد رهگیری ثبت شده دسترسی خواهند داشت و می توانند آن ها را پیگیری کنند. در کد رهگیری مورد نظر اطلاعاتی مهم همچون نام و آدرس خریدار و فروشنده، موجر یا مستأجر و نشانی کامل ملک تحت معامله ذخیره می شود. تمامی اطلاعات ذخیره شده در کد رهگیری از طریق نرم افزار بارکدخوان قابل بازبینی می باشد.

مزایای استفاده از کد رهگیری در معاملات ملکی

در صورتی که طرفین معامله های ملکی از مزایای استفاده از کد رهگیری در هنگام انجام معاملات ملکی آگاه باشند غیر ممکن است معامله خود را بدون دریافت کد رهگیری انجام دهند. در این بخش از مقاله برخی از مزایای استفاده از کد رهگیری در معامله های ملکی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

امنیت معامله ملکی با صدور کد رهگیری افزایش می یابد و از بروز تخلف از قانون و کلاهبرداری ها جلوگیری به عمل می آید. با صدور کد رهگیری در سامانه معاملات مسکن کد پستی ملک مورد نظر در سامانه ثبت می شود و ملک مورد نظر به عنوان ملک به فروش رفته شناسایی می شود. با دریافت کد رهگیری در معامله های ملکی دیگر بنگاه ها در سراسر کشور دیگر قادر به معامله ملک مورد نظر نمی باشند، در نتیجه از کلاهبرداری هایی همچون فروش یک ملک به چندین فروشنده جلوگیری به عمل می آید.

با صدور کد رهگیری از طمع فروشنده جلوگیری به عمل می آید. در صورت دریافت کد رهگیری و ثبت مبایعه نامه در سامانه هوشمند املاک اگر فروشنده با توجه به نوسان قیمت ملک در بازار قصد افزایش ملک خود را در فاصله زمانی فایل کردن تا ثبت قرارداد را داشته باشد و دریافت مبلغ بیشتر را به عنوان یکی از شرایط انتقالسند تعیین کند، امکان تغییر دادن قیمت ملک مورد معامله و فسخ آن وجود نخواهد داشت. یکی دیگر از مزایای استفاده از کد رهگیری قابل پیگیری و رسیدگی بودن مبایعه نامه و اجاره نامه مورد نظر توسط مراجع قضایی می باشد.

صدور کد رهگیری برای موجر نیز با مزایای زیادی همراه می باشد، در صورت دریافت کد رهگیری موجر قادر به تحویل گرفتن ملک خود از مستأجر در زمان سررسید قرارداد خواهد بود و اگر مستأجر از تحویل دادن ملک خودداری کند موجر می تواند با در دست داشتن کد رهگیری حکم تخلیه را برای مستأجر دریافت کند. همچنین یکی دیگر از مزایای استفاده از کد رهگیری این است که اگر فروشنده قادر به دریافت ارزش ملک از خریدار نباشد می تواند با در دست داشتن کد رهگیری مشکل خود را در مراجع قضایی پیگیری نماید. همچنین یکی دیگر از مزایای دریافت کد رهگیری این است که فرد با در دست داشتن کد رهگیری قادر به استعلام ملک مورد نظر در شهرداری خواهد بود و همچنین متوجه خواهد شد که آیا ملک مورد نظر در طرح های عمرانی همچون مترو، فضای سبز و غیره قرار گرفته است یا خیر.

هزینه دریافت کد رهگیری چقدر است و چه کسی موظف به پرداخت آن می باشد؟

بر اساس قوانین تصویب شده در اتحادیه صنف مشاوران املاک، برای دریافت کد رهگیری مشاور املاک موظف به پرداخت مبلغ جزئی می باشد و این مسئله به هیچ یک از طرفین معامله ارتباطی نخواهد داشت. این مبلغ جزئی تقریباً 4 هزار تومان می باشد که مشاورین املاک باید برای نگهداری سرور کد رهگیری مورد نظر پرداخت کنند. یکی از نکاتی که طرفین معامله باید به آن توجه کنند این است که بنگاه املاک برای دریافت کد رهگیری مجاز به دریافت هیچ گونه هزینه ای از طرفین معامله نخواهد بود و در صورت مشاهده این امر، از سوی بنگاه های املاک تخلف صورت گرفته است و اتحادیه با بنگاه های املاکی که هزینه ای بابت صدور کد رهگیری از طرفین معامله می گیرند به صورت مستقیم برخورد خواهد کرد.

جمع بندی مقاله

بر اساس اطلاعات ارائه شده در این مقاله متوجه شدیم که یکی از مواردی که هنگام انجام معاملات ملکی صورت می گیرد دریافت حق کمیسیون می باشد. در این مقاله نحوه محاسبه حق کمیسیون املاک را بیان نمودیم پس بهتر است قبل از این که به بنگاه املاک مورد نظر که قرار است معامله در آن به ثبت برسد از تمامی قوانین پرداخت حق کمیسیون آگاه شده و نحوه محاسبه حق کمیسیون ملک مورد نظر را آموزش ببینید ویا می توانید با مراجعه به سایت با املاک|مشاور املاک آنلاین این محاسبه را به صورت کاملا دقیق و رایگان انجام دهید و برای خود این مبلغ حق الزحمه را حساب کنید تا اگر متوجه شدید بنگاه املاک قصد دارد هزینه ای اضافه از شما بگیرد آن را پرداخت نکرده و این مسئله را از طریق مراجع قضایی پیگیری کنید. یکی دیگر از نکات مهم هنگام انجام معاملات ملکی توجه به پروانه و مجوزهای مورد نیاز یک بنگاه املاک است تا با خیالی راحت معامله ملکی خود را به ثبت برسانید.

املاکین

+200

سازندگان

+46

تامین کنندگان

+57

اعضا

+36

استادکاران

+92

طراحان

+89

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجموعه با_املاک می باشد.