مقالات

خانه مقالات
وسایل مورد نیاز ساخت و ساز
1 ماه پیش نویسنده : مدیر محتوا

ساخت و ساز قسمت مهمی از چرخه اقتصادی هر کشوری را بر عهده دارد. از این رو سطح کیفیت انواع وسایل مورد نیاز ساخت و ساز است که جایگاه آن ها را در چنین بازار بزرگ رقابتی مشخص می کند.

همانطور که می دانیم ساختن ساختمان از دیر باز وجود داشته است. که برای ساخت ساختمان مصالح مورد استفاده مانند سیمان، فلزات، بتن، آجر نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند. انتخاب این مواد و مصالح ساختمانی به عهده مدیر پروژه است که در هزینه و نوع بنا بسیار تاثیر گذار است.

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی و ظهور فناوری های نوین، وسایل ساخت و ساز ساختمان نیز شکل مدرن و جدیدتری را به خود گرفته است. به طوری که با ایجاد تغییرات در وسایل مورد نیاز ساخت و ساز سرعت و سهولت کار بیشتر شده است.

و نتیجه این تغییرات ایجاد تفاوت زیاد در فرایند ساخت و سازها است. در این بین فناوری نقش به سزایی را در تولید وسایل مورد نیاز ساخت و ساز مدرن تر و کارآمدتر داشته است.

لیست ابزار آلات ساختمانی

به صورت کلی لیست ابزار آلات مورد استفاده در ساختمان سازی  را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

برس سیمی، بیل، تخته ماله شطرنجی، تلمبه باد کوچک و بزرگ، توپی تگری پاش، تیشه بنایی با دسته، چسب پنچرگیری، چکش تمام لاستیکی با دسته، دریچه نما پلاستیکی، سطل مقنی فلزی، سیم شاقول، شاقول مغناطیسی، صلیب کاشی، قرقره بنایی بزرگ، قرقره بنایی سوپر، قرقره بنایی متوسط، قلم بنایی، کاتر پلاستیکی، کمان اره پلاستیکی، کمچه بندکشی، کمچه، ماله بزرگ معمولی، ماله بند کشی، ماله پشت بسته، ماله کوچک معمولی، ملاقه بنایی، نخ ریسمانکار، همتراز و کلیپس کاشی، فرغون، فرغون پروفیلی، فرغون جوشی، بیل، کلنگ، الک، سرند چشم بلبلی ریز، سرند چشم بلبلی درشت، سرند قدی فلزی، لوازم نقاشی ساختمان، سینی غلتک رنگ، غلتک رنگ ترک کوچک با دسته، قلم رنگ ایرانی، لیسه شانه ایی فلزی، لیسه فلزی دسته چوبی، عایق حرارتی و ‌ایزوگام، ماله لب گرد ایزوگامی، نایلون و گونی، گونی نماتقسیم بندی پیچ و مهره

پیچ و مهره ها بر اساس کاربردهایشان امروزه به چند دسته تقسیم بندی می شوند:

         پیچ و مهره های صنعتی

         پیچ و مهره های ساختمانی

         پیچ و مهره های پتروشیمی

از میان انواع پیچ ومهره ها، دسته ای از آن ها پیچ و مهره های ساختمانی هستند که کاربرد بسیاری در صنعت ساختمان سازی دارند.

پیچ های ساختمانی دارای استانداردها و گریدهای خاصی هستند و اصولا از هر نوع پیچ و مهره در ساختمان ها و سازه ها نمی توان استفاده کرد.

امروزه از پیچ های ساختمانی استفاده های فراوانی در سازه های فلزی و ساختمان ها می شود.

در واقع هنگام مقایسه سازه های بتنی و فلزی، یکی از مزایای سازه های فلزی نسبت به سازه های اسکلت بتن، استفاده از پیچ و مهره است.

انواع پیچ و مهره های ساختمانی بصورت گسترده ای در انواع سازه های فلزی مورد استفاده قرار می گیرند.اجزای تشکیل دهنده اتصال پیچ ساختمانی

جهت ایجاد اتصالات در سازه های فلزی، از اتصال پیچی استفاده می شود که عبارتند از:

کله پیچ

تنه پیچ

واشر

مهره

کله پیچ همان بخش انتهای پیچ است که به آن سر پیچ نیز گفته می شود و دارای انواع شش گوش، چهار گوش، گرد و ... است.

در حقیقت هنگام سفت کردن و یا باز کردن پیچ، آچار یا پیچ گوشتی به این قسمت متصل شده و پیچ چرخانده می شود.

تنه پیچ نیز فضای بین کله پیچ تا رزوه است.

گرید مناسب برای پیچ های ساختمانی

امروزه در سازه های فلزی، بیشتر از پیچ های ساختمانی با گریدهای زیر استفاده می شود:

         گرید 8.8 (پیچ خشکه)

         گرید 10.9

          گرید 12.9

لوازم جوشکاری مورد نیاز ساخت و ساز

لوازم جوشکاری که به عنوان ابزار آلات ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند شامل موارد زیر است: